365 ימים מאושרים לפקודת הרופא המובהק

בארכיון יד בן־צבי מתועדים תצלומים ומסמכים מאוספו של הרופא הידוע ד"ר משה (מוריץ) ואלך, שיסד וניהל במשך עשרות שנים את בית החולים "שערי צדק" בירושלים - שנודע בירושלים בכינוי "בית החולים ואלך". האוסף נמסר ליד בן־צבי לשם מחקר והנגשה לציבור בידי ד"ר יוסף ואלך.

בין תמונות של פעילותו הרפואית והציבורית הענפה של ד"ר משה ואלך, כרטיסי ביקור והזמנות לאירועים מגוונים, מצאנו כמה איגרות שנה טובה מידידיו.

התארים שנוספו לשמו בברכות אלו מעידים על ההערכה הרבה ועל הוקרת הטובה העצומה שרחשו כלפיו תושבי ירושלים מכל העדות והדתות: הרופא המובהק, החכם, הנכבד והיקר, ועוד.

בגלויה הצבעונית בה פתחנו מופיעים שלושה ציורי נוף מסביבות ירושלים: קבר רחל שמדרום לעיר; מעליו ציור "עיה"ק [עיר הקודש] ציון" ובו מתחם 'קבר דוד המלך' בהר ציון; ומימין מראה "ירושלם" [בנפרד מ"ציון"] – העיר העתיקה, במבט ממזרח.

המראה אופייני לגלויות ברכה בליתוגרפיה (דפוס אבן), שהחלו להופיע לקראת ביקורו של קיסר גרמניה וילהלם השני בירושלים בשנת 1898, ועליהן הכיתוב בגרמנית "ברכות מירושלים".

גלויות אלו הוסיפו להופיע בעשור העוקב, בעיקר בידי גורמים נוצרים באירופה ואף בארץ ישראל. הגלויה שלפנינו אמנם נדפסה בדפוס א.ל. מונזון היהודי, אך באוסף ד"ר ואלך יש גלויות דומות עם נופי ירושלים שנדפסו בעיר מיינץ שבגרמניה. מראה קבר דוד בגלויה גם הוא אופייני לאותן שנים, אך בראשית המאה ה־20 הוא הוסתר עקב הקמת כנסיית הדורמיציון על השטח שבקדמת הציור - שטח שנרכש בידי הקיסר וילהלם ונתרם למסדר הבנדיקטיני.


365 ימי שמחה ואושר במזומן

איגרת ברכה שקיבל ד"ר ואלך לראש השנה תרס"ה (1904) מעידה על מסורת נפוצה ומעניינת, שליחת 'שטר המחאה' (צ'ק) בנקאי על סכום שאינו פיננסי אלא איכותי: "אבינו שבשמים ישלם נגד שטר הראשון הזה... שלש מאות וחמשה וששים ימי אושר ושמחה במזומן... את הסך ירשם בספר החיים".

באוסף ד"ר ואלך בארכיון יד בן־צבי מצויות המחאות דומות נוספות. לקראת ראש השנה תרע"ב (1911) כנראה כבר לא הספיקו 365 ימי אושר בלבד. לפיכך שלח ר' בנימין וידאל לד"ר ואלך הנערץ, "הרופא המובהק ומרבה להטיב", שטר פיקדון על סך "מאה ועשרים שנות אושר". גם הפעם מצוין כי התשלום ייעשה במזומן – וכי האחראי לכך אינו חותם השטר אלא "אבינו הרחמן שבשמים". התאריך המפתיע בראש השטר, "הראשון לירח האיתנים", מבוסס על שמו המקראי של חודש תשרי (מלכים א', ח, ב'). באותה שנה נשלחה לד"ר ואלך המחאה על סכום זהה של שנים טובות גם ביידיש.

בין אם תרצו 120 שנות אושר או שתסתפקו בשנה אחת שתהיה רגועה ובריאה יותר מזו היוצאת - ברצוננו לאחל לכם וליקיריכם שנת בריאות ואושר, שנת הגשמה ועניין.

ליתר ביטחון, הרשינו לעצמנו להעתיק מאוספו של ד"ר ואלך פתק למתן רפואה (רצפט), שאותו תוכלו למלא. במקרה שאתם בסגר, הוספנו גם פתקא לביקור בית של הרופא המפורסם – ואל תדאגו, הכול שולם מראש...

שנה טובה ומתוקה - מבית יד בן־צבי.