סוכה לשבטי ישראל - עולים ושבים לצריף הנשיא

גם בימים אלו, בהם הקורונה והסגר מכתיבים את שגרת יומנו, אנו ביד בן-צבי לא מוותרים על מסורת הצריף הפתוח בסוכות, מסורת שבה החל יצחק בן–צבי, הנשיא השני של מדינת ישראל, ואותה המשיך הנשיא השלישי זלמן שזר, שכיהן במשכן נשיאי ישראל בצריף שברחביה עד שנת 1972. את מסורת שבטי ישראל חידש הנשיא ראובן ריבלין ויצק בה תכנים חדשים.

בשנה שעברה התארחנו בבית הנשיא עם מיזם 'ישראל נגלית לעין' שחושף באלבומים פרטיים את ההיסטוריה הלא מוכרת אבל הכי אמיתית ומרתקת של החברה הישראלית לגווניה. אלפים באו, הצטלמו ותיעדו תמונות.


שני הילדים חוזרים אל צריף הנשיא

השנה החלטנו לפתוח את צריף הנשיא להמוני אזרחי המדינה, למרות ודווקא בגלל הבידוד והסגר, אמנם בעולם הווירטואלי אבל באופן הכי ממשי ואמיתי שאפשר, עם מפגשים מיוחדים עם באי הצריף הצנוע לדורותיהם - סוכה לכל שבטי ישראל.

בשנים האחרונות, הגענו לאנשים שבנעוריהם או בילדותם ביקרו בצריף. עלינו על עקבות אחדים מהם בעקבות תצלומים ישנים או מתנות (פשוטות ונוגעות ללב) שהם השאירו כמזכרת לבן-צבי והתגלו לאחרונה במרתפי יד בן-צבי ובמחסניה. חלקם שבו עמנו לצריף וסיפרו את סיפורם - סיפורה של ישראל.

שני ילדים ששהו בזמנו בצריף עם אבותיהם, והודו שהשתעממו להחריד כשהשיחה נסקה לעניינים שברומו של עולם - הם היום דמויות מוכרות ומובילות בישראל: הילד מרחביה, ראובן ריבלין, המוכר לכול בכינויו "רובי" – היה לנשיא מדינת ישראל, ויהורם גאון, הילד משכונת בית הכרם, היה לשחקן וזמר, חתן פרס ישראל ויקיר ירושלים – שניהם היו בני בית בצריף הנשיא בן-צבי ועתה הם שבים אליו ואל ימי התום והשכנות הטובה.

לשניהם "פתחנו אלבום", כלומר תיעדנו את סיפורם באמצעות אלבום התמונות הפרטי שלהם. יהורם, מתעד בזכות עצמו, העביר לנו את אלבום הצילומים שלו וגילינו בו יחדיו סיפורים מרתקים על השורשים של כולנו כחברה. אבל הנשיא רובי ריבלין, בן למשפחת ריבלין הוותיקה בירושלים, גרם לנו להחסיר פעימה. לפני כשבוע, כשצוות 'ישראל נגלית לעין' פנה לדוברות בית הנשיא וביקש לתעד תמונות מילדותו לאירוע, הנשיא התנצל ואמר את מה שאנו שומעים חדשות לבקרים: "אין אלבום, אין תמונות" אלבומי המשפחה והילדות, הוסיף, היו אצל אחותו הבכורה אתי הרלינג, ומאז שנפטרה בשנת 2015 הוא אינו יודע להיכן התגלגלו.


משחקי בילוש ירושלמיים

עבור צוות 'ישראל נגלית לעין' זו המציאות היומיומית ו'בלשות' מסוג זה מספקת אך אתגר. לא עברה שעה קלה ובזכות קשרי משפחה ירושלמיים התברר שאלבומים, תעודות ואפילו הסרוויס וסיר הקוגל המשפחתי שוכנים לבטח בארונות ובמגירות אצל בנותיה של אתי, תמי בן דוד ועדי הרלינג-גולדשטיין, האחייניות של הנשיא. במבצע בזק נסרקו ותועדו מאות תצלומים ופריטים. מזוודה ישנה נשלפה מהבוידעם והתגלו בה אוצרות של ממש שכללו עשרות תמונות, תעודות ומסמכים ששמורים בידי המשפחה.

מזוודה מאובקת בביתה של תמי בן-דוד ובה התגלה אוצר של ממש

כך גילינו למשל מה היה הכיבוד שהוזמן לכבוד הולדת הנשיא. אירוע משפחתי בגרסת 1939 כלל ביסקוויטים ועוגות טורט, שהוזמנו מבית הקפה הוותיק, קפה פט, ששכן ברחוב הנביאים פינת רחוב הרב קוק. לשתייה הוזמנו קוניאק, בירה וסודה. סקרנים לדעת כמה הכול עלה? את הקבלות שמר האב הגאה בקפידה, מוזמנים להציץ ולגלות.

הוצאות הכיבוד לברית של התינוק ראובן ריבלין


הרבנית שרה הרצוג (סבתא של בוז'י) מקבלת מאה כיכרות לחם לנזקקים תרומת התינוק ראובן ריבלין, 1939

עם גילוי התצלומים והתעודות ההתרגשות הייתה רבה. האוצרות נשלחו לבית הנשיא בירושלים, שהתרגש לראות את התמונות, ביניהן אף את ההזמנה לטקס בר המצווה שלו שנערך בבית הכנסת ישורון ובגימנסיה רחביה. בתום הטקס וקבלת הפנים, כך מספר הנשיא, פנו האורחים לצריף כאורחי הזוג בן-צבי.


מימין: ההזמנה לבר מצוה. משמאל: דיוקן הנער רובי בתצלום סטודיו


נער בר מצווה בשבת 'האזינו' - סגירת מעגל לאחר 68 שנים

ההזמנה לטקס בר המצווה של הנשיא התגלתה ממש ימים ספורים טרם שבת פרשת האזינו. בשבת זו ממש, חגג הנער הירושלמי, נעם מייזליש את טקס בר המצווה שלו. בשל הסגר והקורונה, החגיגה הייתה צנועה ונערכה בחצר ביתו וללא המשפחה המורחבת. אריק וירצבורגר, סמנכ"ל החינוך של יד בן-צבי, ששם לב למועד הזהה למועד העלייה לתורה של הנשיא ריבלין, סיפר על כך להראל טובי מנכ"ל בית הנשיא, שהעביר זאת לנשיא - הנשיא שהתרגש שלח ברכה לנער המופתע והנרגש. עוד מעגל נסגר באלבומי המשפחות הירושלמיות.

צפו בדברי התודה של נער בר המצווה נעם מיזליש לנשיא:דפדוף ראשוני באלבום התמונות של משפחת ריבלין:

הדודות לבית ריבלין. טורחות על ארוחה משפחתית.


נמשכת השלשלת במטבח המשפחתי, האחיינית תמי בן-דוד ששמרה בנאמנות על המורשת המשפחתית ובעלה אלי הכינו למתעדים מיד בן-צבי קוגל חריף בסיר של סבתא. עופר ורדי המומחה לאוכל, יספר באירוע בסוכות על "הקרובים לצלחת" מה אכלו ראשי ממשלה ונשיאים.


יוסף יואל ריבלין אביו של הנשיא, מקבל הכשרה בהגיינה ומוסמך על ידי ד"ר מזיא האגדי לטפל בחולי מגפת הטיפוס בירושלים 1917


כדורגל בנשמה! מי מזהה את המגרש?


באלבום מצאנו גם שתי תמונות מחזור שאנו מבקשים לקבץ את המצולמים באירוע: בני המחזור של ראובן ריבלין בגימנסיה, ושחקני קבוצת הנוער של בית"ר ירושלים בשנים 1977-1976 שראובן ריבלין היה מנהלה.

מי מכיר? מי מזהה- פנו למייל: israelalbum@ybz.org.il


כל התמונות הן מאלבום משפחת רחל ויוסף יואל ריבלין לדורותיה.


תודה מיוחדת לאסתר סעד.