האטלייה של שרגא


מאת: סמדר ברק

בעולם האמנות משמשים זה בצד זה שני ביטויים מקבילים: סטודיו ואטלייה. הראשון – מקורו בלטינית ובאיטלקית והשני – נשאל אל העברית מן הצרפתית. מעניין יהיה לבדוק אם אפשר לאפיין את האמנים הפועלים בסטודיו לעומת אלה שיצירתם מתרחשת באטלייה.


שרגא ווייל (1918–2009) האמן חבר קיבוץ העוגן פעל כל חייו באטלייה. לאחרונה חנכו בתו אפרת וחתנו רני עמית את "האטלייה של שרגא" – גלריה וארכיון בקיבוץ. במקום מוצג מבחר מיצירותיו של האמן ובצידן מוצבים פריטים מחדר העבודה שלו. כמו כן שמור במקום עיזבונו האמנותי והוא מאורגן וממוין בדקדקנות ובאהבה. מובן מאליו, שאת התערוכה הראשונה במקום הקדישו לקיבוץ העוגן, ביתו של ווייל.


לאחר הביקור באטלייה אתם מוזמנים לערוך סיור בשבילי הקיבוץ, שהם מוזאון פתוח ליצירותיו של שרגא ווייל, הינה כמה מהן;


את הסיור התחילו בחדר האוכל הישן של הקיבוץ; בחזיתו קיר בטון ובו תבליט מתכת משולב בעלי זהב (1978). היצירה מציגה את קורותיו של עם ישראל מהחורבן (צד שמאל של הקיר) לתקומה והתחדשות (צד ימין).


מן היצירה המאוחרת עִברו לכמה עבודות מוקדמות (1954) שיצר שרגא ווייל בטיח צבעוני בטכניקת הסגרפיטו; על הכיתה הראשונה בקיבוץ תיאר ספן בסירת מפרש המסתכל אל עבר האופק, אל העתיד. על בניין המרפאה מוצגים זוג חלוצים וברקע נראה הקיבוץ ועל גבעה בין בתי הילדים – ניצבת חנוכייה שאף היא עשויה באותה טכניקה. במשך שנים ערכו למרגלותיה את טקס הדלקת הנרות בחנוכה. לימים פסק המנהג ובשנים האחרונות הוא חודש.לא רחוק משם בבריכת השחייה יצר ווייל באותה שנה שעון שמש בעבודת פסיפס. השעון שפעל בדייקנות במשך שנים רבות קישט את בריכת הפעוטות. היום חסרים בו חלקים.נקנח את הסיור במרכז הקיבוץ באולם התרבות המרשים שתכנן האדריכל יצחק מור, בניין בתבנית אוהל. בחזיתו עיצב ווייל קיר קרמיקה מרשים. את הקיר ביצע האמן משה סעידי, חבר כפר מנחם. גם דלת מרתף האולם העשויה מתכת ובה חרוטים פסוקים מקהלת, היא יצירתו של ווייל. היכנסו פנימה ושם על אחד הקירות תראו תבליט עץ, עוד מעשה אמנות שלו. על התבליט שנועד בזמנו להסתיר את חדר ההקרנה שמאחוריו יש יסודות שקשורים באור: עששית, נר.האמן הרב־גוני שרגא ווייל טבע את חותמו באמנות במרחב הציבורי בקיבוצו ומחוצה לו: בארץ ובעולם, בשלל חומרים וטכניקות. תיעדנו חלק ניכר מיצירותיו במיזם "סקר אמנות הקיר בישראל" ונמשיך לתעד את השאר.

*התצלומים בכתבה הם באדיבות משפחת האמן ומתוך מיזם "סקר אמנות הקיר בישראל".