שלמה הלל - האיש שעשה היסטוריה וגם רשם אותה...

שלמה הלל, שנפטר בשבוע שעבר, היה איש רב־פעלים וחתן פרס ישראל. הוא נולד בעירק, בן זקונים ולו שבעה אחים וארבע אחיות. אביו היה יבואן, ועמד בקשרי מסחר גם עם בניו הגדולים שהתיישבו בהודו, ביפן ובבריטניה – את התכתובת עמם ניהל בערבית יהודית, כתובה בכתב רש"י.


בגיל 11 ביקרו שלמה ואביו שניים מאחיו שעלו ארצה. שלמה ביקש להישאר איתם בארץ. כעבור שנה עלו גם הוריו ואחותו. הוא למד בגימנסיה הרצליה, היה חבר בתנועת הצופים ואיתם עלה להכשרה ולהגשמה – ולהקמת מפעל התחמושת המחתרתי "מכון איילון" ליד רחובות. שם גם פגש את אשתו לעתיד, תמימה רוזנר, שבגיל 12 ניצלה מטיבוע אוניית המעפילים "פטרייה" בנמל חיפה.

ב־1946 יצא בשליחות מחתרתית מטעם המוסד לעלייה ב' לעיראק, ובקיץ 1947 העלה עשרות יהודים מעיראק במטוס שנחת בשדות יבנאל, במבצע "מייקלברג" הנועז. בשנים העוקבות המשיך לפעול במסווה בארצות ערב שונות.ב-1952, סמוך לחתונתו עם תמימה, נשלח שלמה הלל לפריז. בעודו בפריז, התבקש בידי אנשי מפלגת "העבודה" לכהן כחבר כנסת מטעמה. בתחילה סירב אך לבסוף נעתר, חזר ארצה והתיישב במעגן מיכאל – הקיבוץ שהקימו חבריו להכשרה. בעת שכיהן כחבר כנסת השלים תואר ראשון באוניברסיטה העברית. בשנות ה־60 היה שלמה הלל דיפלומט באפריקה ובאו"ם, בשנות ה־70 שימש שר המשטרה ושר הפנים, ובשנות ה־80 היה יו"ר הכנסת.

בראשית שנות ה־70, חשף העיתונאי יחיאל לימור איורים של שרי הממשלה וחברי הכנסת שאותם שירבט שלמה הלל על דפי פרוטוקולים ומפיות נייר. שר המשטרה סיפר ללימור שכאשר נבחר לכנסת התקשה להתרגל לשינוי הקיצוני: מהאינטנסיביות של חיי הקיבוץ, מבצעי העלייה והשליחויות הביטחוניות אל חיי המליאה. כדי להפיג את את השעמום המתמשך בישיבות, החל לאייר את הנוכחים על דפים מזדמנים. באחת מישיבות הממשלה גולדה מאיר אף חשדה בו כמדליף, מכיוון שלא הפסיק לרשום על הדף למרות שביקשה שפרטי הישיבה יישמרו בסוד...

שלמה הלל הכחיש בתוקף שהוא אמן, אבל הצליח לתאר בדיוק ובהומור את הבעות הפנים של חברי הכנסת והשרים המתדיינים בסוגיות שברומו של עולם. כמה מהקריקטורות ששמר בחדר עבודתו מובאות כאן, לצד תצלומים מאלבומו שתועד במיזם "ישראל נגלית לעין".


קריקטורות שצייר שלמה הלל. מימין לשמאל: יצחק בן-אהרן, בבה אידלסון, יוסף בורג

קריקטורות שצייר שלמה הלל. מימין לשמאל: אבא אבן, גולדה מאיר, אליהו בן-אלישר


לתצלומים נוספים מאלבומו של שלמה הלל, בתיעוד צוות "רעננה נגלית לעין":

www.israelalbum.org.il/%D7%99%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%A8%D7%A2%D7%A0%D7%A0%D7%94/%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%94%20%D7%94%D7%9C%D7%9C