שטרודל ויין - 100 שנה לנישואי רחל ינאית ויצחק בן-צבי


היום מלאו 100 שנה לנישואיהם של יצחק בן-צבי ורחל ינאית. בספרה 'אנו עולים: פרקי חיים' (עמ' 517) סיפרה רחל ינאית על נישואיה ליצחק בן-צבי אותו היא מכנה בכינויו הספרותי 'אבנר':

יצחק בן-צבי ודוד בן-גוריון גורשו מהארץ על ידי התורכים ב-1916 והגיעו יחד לארה"ב. במהלך שהותם שם יצאו השניים בקריאה ליהדות ארה"ב להתנדב לגדודים העבריים. בשובם ארצה היו טוראים בגדוד 39 של 'קלעי המלך'. זמן קצר לאחר חזרתם ארצה התקיים טקס הנישואין של רחל ינאית ויצחק בן-צבי שאותו ערך הסופר אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ (אז"ר), מורו הנערץ של בן-צבי מפולטבה. בארכיון יד יצחק בן-צבי שמור תלמוד בבלי, בשני כרכים, אותם קיבל הזוג כמתנת נישואין ממשה סמילנסקי, איש העלייה הראשונה, ממייסדי חדרה, מנהיג ציוני וסופר.

[תלמוד בבלי, ספריית מכון בן-צבי, מס' 72561]

בעמוד השער הוסיף סמילנסקי הקדשה לרגל נישואי הזוג:

את היותר ישן ליותר חדש

לרחל ולבן-צבי

ליום אושרם

מאת משה סמילנסקי

כ"ח טבת תרע"ט

מתנה זו היא סמל לשורשיות היהודית של נותן המתנה ושל מקבליה אשר היו חלק מהתנועה החלוצית הציונית שהובילה אותם לארץ ישראל, ונשאו עמם מטען רב שנים של המסורת היהודית והמקורות היהודיים, אותם הכירו והוקירו. זהותם נשענה ונבנתה לאור תולדות העם היהודי אשר שב לארצו מהגלויות השונות בהן שמרו הקהילות על יהדותם ומקורותיה.

עם חזרתו של יצחק ארצה, וסמוך למועד הנישואים, הצטלמו בני הזוג אצל הצלם היפואי-תל-אביבי אברהם סוסקין. בתמונה נראה יצחק במדי הגדודים העבריים ואילו רחל בז'קט ובכובע אפנתי. גלויות מזכרת מ'תמונת חתונה זו' נשלחו לחבריהם ומכריהם של בני הזוג עם הקדשה מאחור.

[אוסף יצחק ורחל בן-צבי, ארכיון התמונות, יד יצחק בן-צבי, ybz.0110.46]

אחת התמונות נשלחה לדוד בן-גוריון ולפולה, אותה כינתה רחל 'פנינה', סמוך לעלייתה של פולה ארצה:

לדוד ולפנינה

היקרים,

הן בבואך אלינו, פנינה

ידידות נהיה

רחל

19/3/19

רעות יהודאי מצוות הפיתוח של בית הספר ללימודי ירושלים גילתה מכתב שכתב בן-גוריון לפולה ובו תיאור משעשע של השתלשלות העניינים:

'לפני יומיים הייתה לנו פה שמחה. בן צבי התחתן! את רואה, לא רק אני מסוגל לשטות כזאת... עד שעה לפני החתונה לא ידענו כלום. הייתה לנו ישיבה של הועד המרכזי של המפלגה ובן צבי הזמין אותי לבית רחל לשתות כוס יין... חשדנו שזה לא עניין פשוט. כשבאתי לשם מצאתי את בן צבי נבוך והבינותי מה הדבר. החתונה נערכה אצל בן עירו של בן צבי, אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ... עשרה חברים היו נוכחים והטקס נערך כדת משה וישראל עם קידושין, כתובה וכל השאר. בקיצור, בן צבי שלנו סידר הדבר בכל פרטי הפרטים... אני חושש שיש לי פה קצת אשמה, את יודעת, שדוגמה רעה משפיעה...'

נישואי בני הזוג נמשכו עד פטירתו של יצחק בן צבי ב-1963.