אלבומי כרמל בתערוכה 'ראשית הספירה: בנתיב הריבונות - מב' בנובמבר לכ"ט בנובמבר'


בשנות המנדט הבריטי חוו יושבי הארץ את הטלטלות שבין הצהרת בלפור וההבטחה הגדולה לבין ההפרה, האכזבה והמאורעות האלימים שליוו אותם.

מי שלקחו חלק במאורעות או היו עדים להם, שמרו באלבומים תצלומים ותעודות המבטאים את שותפותם במאורעות. מיוחדים באופיים ובמקורם הם ארבעה אלבומים שמצא איש האצ"ל, משה (מזרחי) כרמל, בימי הקרבות בירושלים באביב תש"ח. בחנות צילום הרוסה באזור ממילא הוא אסף מתוך הלהבות ארבעה אלבומים של צלמים מקצועיים, מרביתם של צלמי המושבה האמריקנית ואחרים של צלמים ערבים, אולי ראסס וראאד.

באלבומים תצלומים נדירים של המאורעות בארץ משלהי שנות העשרים ועד אביב 1948 ואלבום המוקדש לאוניברסיטה העברית. כרמל ורעייתו, בתיה, שמרו את האלבומים עטופים בשמיכות כקפסולות זמן, נוכחות-נפקדות בחיי המשפחה.

תמונות מתוך האלבומים הללו נחשפו לציבור לאחרונה בתערוכה 'ראשית הספירה: בנתיב הריבונות - מב' בנובמבר לכ"ט בנובמבר', המוצגת בימים אלה ביד יצחק בן-צבי. הנרטיבים השונים המיוצגים באלבומים היו לחלק מסיפור חייו של משה כרמל, עֵד למאורעות, שהקפיא את הזמן עד שנחשפו על ידי ילדיו כעבור עשרות שנים והועמדו שוב לרשות הציבור ולפרשנויות מגוונות בנות הזמן הזה.

מבחר מהתמונות ומהאלבומים המקוריים מוצגים כתוספת והם חלק מתערוכת 'ראשית הספירה' המוצגת בחללים הציבוריים ובספריית יד בן-צבי.

למבקרים ביד בן-צבי: התערוכה מתחילה בחנות הספרים, שם ניתן גם לרכוש את קטלוג התערוכה במחיר מיוחד.

אפשר לצפות בכל תמונות האלבומים באתר ישראל נגלית לעין:

https://bit.ly/2CmCbwR