חוליות בשרשרת - תיעוד, שימור והתחדשות בפקיעין


ביום שלישי 22.5.18 נערך הכנס 'חוליות בשרשרת - תיעוד, שימור והתחדשות בפקיעין' אשר היה משותף ליד בן-צבי, משרד ירושלים ומורשת, תכנית ציוני דרך ומועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.

את באי הכנס ברכו השר זאב אלקין - השר להגנת הסביבה וירושלים ומורשת, אשר הזכיר את הקשר המיוחד שלו ליד בן-צבי ולמחקרו של הנשיא יצחק בן-צבי אודות יהודי פקיעין. השר הבטיח לסייע בהמשך תיעוד, מחקר ושימור המקום. אחריו ברכו מר ראובן פינסקי ראש אגף מורשת במשרד וכן מנכ"ל יד יצחק בן-צבי מר יעקב יניב. כולם הזכירו את העובדה שהכוונה היא שזה יהיה הכנס הראשון בנושא פקיעין – ראשון בסדרה של כנסים שנתיים בנושא זה. את הכנס גם כיבדה בנוכחותה מרגלית זינאתי, שומרת הגחלת היהודית בפקיעין והלב הפועם של מרכז המבקרים בו. המשתתפים בכנס התרגשו מנוכחותה וברכו אותה באריכות ימים והצלחה רבה.

במושב הראשון שמעו המשתתפים הרצאה של נירית שלו-כליפא על חקר קהילת פקיעין במעגל 90 שנה, וכן הוקרן סרטון ובו ראיון עם נינה פתאל נינתו של הנדבן רפאל לוי בנושא אגדת המנורה מבית המקדש לפקיעין. לאחר מכן הרצה יאיר בן אורי על מפעלו של אביו האדריכל מאיר בן אורי והקשר שלו לשימור בית הכנסת של פקיעין בשנות ה- 50. לסיכום מושב זה הרצו אדר' נעמה נאמן-מזרחי ועדי ליבנה אודות עבודות השימור המקצועיות שנערכו בבית הכנסת העתיק של פקיעין ובמרכז המבקרים מטעם המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.

במושב השני - 'אנשי פקיעין' אשר הוקדש לאנשי פקיעין שספרו את סיפורם מזוויות אישיות ולא מוכרות הרצו אוריאל רוזנבאום - מנהל מרכז המבקרים בבית זינאתי ביחד עם אבי זינאתי אודות הקהילה בפקיעין ומשפחת זינאתי. הם אף הקרינו סרט מרגש עם קטעי וידאו מזכרונות משפחתה של מרגלית זינאתי משנות ה- 70. לאחר מכן הרצו אביבה שנירר (לבית כהן-תומא) ויוסי כהן אודות חיי המוסתערבים בפקיעין עם תמונות מאלבום משפחת תומא-כהן וכן חפצים ובגדים מאוצרות המשפחה. כן סיפר יוסי על טיפוח הבוסתן הייחודי שלו בפקיעין המוקדש לאמונה כהן-תומא סבתו. בשלב זה עלה לדבר גם גדעון עבס תושב פקיעין שסיפר על היחס החם ליהודים בני הכפר וגאוותם של הכפר בקשר עמם. לאחר מכן אבינועם כהן-תומא הרצה בנושא 'אם אשכחך פקיעין' על גלות חדרה אליה הגיעו בני משפחת כהן-תומא מפקיעין.

בכנס השתתפו כ- 180 אנשים צאצאי משפחות תושבי פקיעין וכן חוקרים, אנשי שימור והיסטוריונים וכן תושבים דרוזים בני הכפר פקיעין.

צילומים: ליאור מזרחי