• ד"ר נתן שחר

על שיר אחד של נעמי שמר


אל שירי נעמי שמר החל הציבור להתוודע עוד באמצע שנות ה-50, בעקבות פזמוני התכנית 'פשיטה בכפר' שהציגה להקת פיקוד המרכז בשנת 1956. הצגה זו, בניגוד לכל תכניות הלהקות הצבאיות, הייתה בנוסח 'מחזה מוזיקלי'. מחזה זה הוצג שוב בתיאטרון 'אֹהל' בשם '5:5' וחלק מהפזמונים במחזה הפכו ללהיטים. בהמשך באו 'חמסינים במשלט', 'הכל בגלל מסמר קטן', 'משירי זמר נודד', 'אחרי השקיעה בשדה' ועוד.

עד מלחמת ששת הימים הכיר הקהל את שירי נעמי שמר במסגרת התכניות של להקות צה"ל; היו בהם שירים שאף צעדו במצעד הפזמונים. השיר 'ירושלים של זהב', שהושמע לראשונה ב-1967 ב'פסטיבל הזמר והפזמון', הפך את נעמי שמר למלחינה לאומית; כמעט כל שיר שפרסמה, הפך בן-לילה ללהיט וכבש באחת את מצעדי הפזמונים (כמו למשל 'לו יהי'). גם עורכי השירונים של תנועות הנוער החלו להדפיס בהם את שיריה ומספרם בשירונים גדל והלך עד כי בכמה מהם הופיע מדור שלם שנקרא 'משירי נעמי שמר'. מגמה זו המשיכה להתחזק גם בשנות ה-70, במהלכן נראה בבירור כיצד שירי נעמי שמר באים, יותר ויותר, במקום שירי להקת הנח"ל – מה גם שהשתלבות שיריה ברפרטואר השמיש נעשתה באמצעות להקת הנח"ל ולהקות צבאיות אחרות.

אחד משיריה הראשונים של נעמי שמר, שטרם הוקלט וטרם פורסם בשלמות, הוא 'אנחנו נוער האיחוד'. השיר נכתב בעיצומן של חזרות לעצרת היסוד של חטיבת נוער האיחוד שבנוער העובד, באוגוסט 1953, בחורשת קיבוץ נצר סרני. נעמי - אז ספיר (שם נעוריה) - ליוותה את החזרות בפסנתר, וכך הכירה את המחבר והבמאי של החיזיון גדעון שמר, שמאוחר יותר נישאה לו.

השיר נכתב כשיר קונדסי, 'מחוץ לתכנית', אך התקבל באהדה רבה בקרב המשתתפים; לא זו בלבד ששרו אותו בין החזרות אלא שהשיר נשאר בפיהם כזיכרון מוזיקלי גם שנים רבות לאחר העצרת. עיתון דבר סיקר את האירוע:

על אחת הגבעות בין כרמי זיתים של קיבוץ נצר סירני הוקם אמפיתיאטרון ובו עשרת אלפים מקומות ישיבה [...] לרגלי הגבעה הוקמו שש במות ועליהן הוצג חזיון עממי 'דור דור ויורשיו', שחובר ובוים ע"י גדעון שמר ובוצע ע"י חמש מאות חברים מנצר, חולדה, קב' שילר, חמדיה, גבעת השלושה וצרעה בהשתתפות תזמורת קול ישראל.

לימים נפוץ השיר הקונדסי בקרב שאר חברי החטיבה. הבית הראשון והפזמון שלו אף הודפסו ב־1954 בשירון פזמון ושיר של התנועה המאוחדת. גדעון שמר סיפר כי 'השיר כּווַּן למעשה נגדי', אך להצהרה אגבית זו לא נמצא כל רמז במילים שפורסמו עד אז; רק לאחר עיון בתמליל המלא שהתגלה, התברר כי שמר התכוון לשורות בבית השני: 'שם יש אחד עם משקפיים / הוא כל היום עושה צרות'. להלן השיר במלואו:

אנחנו נוער האיחוד

מילים: נעמי שמר

לחן: עממי אמריקאי ונעמי שמר

פזמון:

אֲנַחְנוּ נֹעַר הָאִחוּד

כֻּלָּם בְּיַחַד וְגַם לְחוּד

אֲנַחְנוּ נֹעַר טוֹב מְאֹד

רוֹצִים לָשִׁיר וְלִרְקֹד

1

אֲנַחְנוּ בָּאנוּ הֵנָּה לַעֲצֶרֶת

הַשֵּׁד יוֹדֵעַ בִּשְׁבִיל מָה,

פָּשׁוּט שֶׁלֹּא הָיְתָה בְּרֵרָה אַחֶרֶת

הַבִּיטוּ אֵיזוֹ מִין בָּמָה!

2

אוּלַי נֵרֵד לְמַטָּה בֵּינְתַיִם

לְהִסְתַּכֵּל בַּחֲזָרוֹת

שָׁם יֵשׁ אֶחָד כָּזֶה עִם מִשְׁקָפַיִם

הוּא כָּל הַיּוֹם עוֹשֶׂה צָרוֹת!

3

כִּי בְּלִי הַחֲטִיבָה הַמְּאֻרְגֶּנֶת

הַכֹּל הָיָה עָצוּב וַדַּאי

אָכַלְנוּ רַק בָּנָנוֹת בְּשַׁמֶּנֶת

וְלֹא עָשִׂינוּ כְּלוּם הֲוַי!

4

אֲבָל כָּעֵת – בְּהַר מִשְׁלָט אֲנַחְנוּ

וּבַמִּדְבָּר אֲנַחְנוּ חוּט

וְכָל זֶה רַק מִפְּנֵי זֶה שֶׁאֲנַחְנוּ

אֲנַחְנוּ נֹעַר הָאִחוּד!

5

מָחָר כֻּלָּם כֻּלָּם נוֹסְעִים הַבַּיְתָה

וְשָׁם עוֹשִׂים מָה שֶׁרוֹצִים

כִּי שָׁם מִזְּמַן כָּתוּב עַל הַפְּלָקָטִים

שֶׁאָנוּ נֹעַר חֲלוּצִי.

6

עוֹד נִפָּגֵשׁ כֻּלָּנוּ אֵצֶל וִיטְמָן

נִשְׁתֶּה אֶקְסְפְּרֶסוֹ וְגָזוֹז

נָטוּס בְּגִ'יפּ מִדָּן עַד פֶּתַח תִּקְוָה

וּמִגּוֹנֵן עַד נַחַל עֹז...

7

יֵשׁ עוֹד הֲמוֹן שִׁירִים שֶׁנְּשׁוֹרֵרָה

אֲבָל אֶת זֶה נֹאהַב הֲכִי

כִּי זֶהוּ זְמַן בִּשְׁבִיל כָּל הַחֶבְרֶה

כִּי זֶהוּ זֶמֶר פִּרְחָחִי!

שיר זה התפרסם לראשונה במלואו בספרו של ד"ר נתן שחר 'שירת הנוער - מה שרו בתנועות הנוער', בהוצאת יד יצחק בן-צבי. ספר חובה לחובבי השירה העברית. ד"ר שחר, מוסיקאי ומוסיקולוג, מורה, מרצה וחוקר הזמר העברי לתולדותיו. זוכה פרס אנגל מטעם עיריית תל אביב, המוענק ליצירה מוסיקלית מקורית ולמחקר של מוסיקה עברית מכל התקופות והזמנים.

ניתן לרכוש את הספר בחנות ההוצאה לאור 02-5398833 עכשיו במחיר מבצע: 85 ש"ח. לרכישה בחנות הספרים לחצו כאן >>


  • Facebook - White Circle

© 2018 BY TEOR