• ניר אורטל

ברכת שנה טובה אל השבי הירדני


בארכיון התמונות של יד בן-צבי נמצאת גלוית 'שנה טובה' שנשלחה לפני 70 שנה בדיוק מירושלים. על הגלויה ציור זוג ידיים מוקפות פרחים - לכאורה, ברכה סטנדרטית. אולם גב התמונה חושף את ייחודה: היא ממוענת אל 'אברהם בנאי, מחנה שבויים של הלגיון הירדני, דרך הצלב האדום'. היא נכתבה באנגלית, לצרכי צנזורה, 'מכולנו, ובמיוחד מחיים וגברי השולחים נשיקות וברכה לשנה החדשה. אמא.'

חיים וגברי בנאי המוזכרים בגלויה מוכרים ודאי היטב לכל ישראלי... מי היה אברהם בנאי?

אברהם בנאי נולד ב-1927 בירושלים, אחד משמונת ילדיהם המוכשרים של בכורה ומאיר-אליהו בנאי, אשר התפרסמו בתחומי התרבות, החינוך, המדע, המשפט והרפואה, צאצאי העדה הפרסית אשר הגיעו לירושלים בסוף המאה ה-19. אברהם היה אח לחיים, יוסי וגברי המוכרים מעולם הבמה הישראלי. בגיל ארבע הלך ל'כותאב' הספרדי המסורתי, המקביל לגן טרום חובה של ימינו. הוא למד בתלמוד תורה 'אור החיים' ובבית ספר 'אליאנס'. בגיל שש עשרה עזב את לימודיו (אותם השלים מאוחר יותר) והחל לעבוד בבית-דפוס תוך שהוא עסוק גם בפעילות חברתית-קהילתית בשכונה.

עם פרוץ מלחמת העצמאות בירושלים היה לחבר ב'הגנה', הצטרף לאימונים המפרכים והיה חלק מ'הרזרבה אזורית', כוחות גדנ"ע שנשלחו להגנת הרובע היהודי. יחד עם חבריו הוא עסק במשימות סיור ותמיכה בלוחמים, ובנוסף דאג לילדי הרובע, והם נשבו בקסמי אישיותו וסיפוריו.

בקרבות הקשים ברובע היהודי בחודש מאי 1948, אברהם נפצע פעמיים ואושפז בבית החולים משגב לדך ברובע היהודי. ביום נפילת הרובע, 28 במאי, נפל בשבי הלגיון הירדני והוא פצוע. יחד עם 300 ממגני הרובע ותושביו הוא הועבר למחנה שבויים בעבר הירדן. שם גם קיבל את פני שנת תש"ט, ואת הגלויה ספוגת הגעגוע מאמו ואחיו.

לאחר כעשרה חודשים בשבי השתחרר ושב לירושלים. הוא עבד כמדריך עולים ביישובי פרוזדור ירושלים, ובשעות אחר-הצהריים הדריך ילדים במגרש המשחקים בשכונת מקור ברוך. מגרשי המשחקים הוקמו ביוזמת הנדבנית ברטה גוגנהיימר והופעלו בידי הסתדרות 'הדסה'. המגרשים היו 'חבל הצלה' לילדים קשי-יום, מסגרת חברתית שכללה חוגים, משחקים, טיולים והווי חברתי. רעייתו אביגיל הייתה אף היא פעילה כמדריכה במסגרת זו.

בשנת 1987, במלאות 20 שנה לאיחוד ירושלים, זכה אברהם לסגור מעגל: הוא עמד על במה ברובע היהודי המשוקם והנחה את טקס 'יום ירושלים' לצד הרמטכ"ל.

לצפייה באוסף התמונות של אברהם ואביגיל בנאי, מתוך 'ישראל נגלית לעין' >> https://goo.gl/h1n6mB


  • Facebook - White Circle

© 2018 BY TEOR