• שרה פרי, נירית שלו-כליפא

נפרדים מחומת גן בית הנשיא / גן הכוזרי


בטקס חגיגי והיסטורי שנערך השבוע בשכונת רחביה, בהשתתפות יעקב יניב, מנכ"ל יד יצחק בן-צבי, מר שייקה אל-עמי מנהל המינהל הקהילתי 'גינות העיר', נציגי העירייה ונציגי שכונת רחביה, נהרסה חומת האבן שנבנתה בשנת 1952 והצרה את גן הכוזרי.

גן הכוזרי כונה בעבר שדרת רבי יהודה הלוי והוא היה ציר הירק שתכנן ריכרד קאופמן לשכונת הגנים רחביה א' בשנת 1922. על פי תכנונו של קאופמן בראש הציר אמור היה להיבנות בניין ציבורי מרכזי. בסופו של דבר נבנתה בראשו הגימנסיה העברית, אך היא מוקמה מעט בצד ולא בדיוק בראשית הציר.

השדרה שהובילה למגרש הטניס של השכונה, ה'טניס פלאץ', שברחוב רמב"ן, מעולם לא הושלמה על פי תכנונה המקורי אולם הייתה זו שדרה ירוקה ושלווה, ציר מרכזי שחצה את השכונה, ולאורכו נטעו עצים, נשתלו ערוגות פרחים ונקבעו ספסלים למנוחה ולמרגוע. כדי למנוע כניסת זרים הוקפה השדרה בגדר ובשערים.

בעת שנבחר יצחק בן-צבי לנשיאות בשלהי שנת 1952, התעקשו רחל ינאית ויצחק בן-צבי להישאר לגור ברחביה סמוך למקום בו עמד הצריף הפשוט בו חיו ובו גידלו את ילדיהם. בשכונה קמו ופעלו מוסדות המדינה שבדרך והיא הייתה למרכזה של ירושלים החדשה, לימים בירת ישראל הריבונית. המדינה רכשה עבור בית הנשיא את בית ולירו הסמוך למקום מגוריהם והוא שימש בעבור מגורי הנשיא ורעייתו, חדרי עבודה ולשכת הנשיא.

בסמוך הוצבו שני צריפי עץ שוודיים שנרכשו על ידי המדינה ושימשו אולמות קבלות פנים הרשמיים של מדינת ישראל והתקיימו בהם אירועים ממלכתיים.

כנהוג לצד אולם הטקסים הוקם גן קבלות פנים רשמי. גן בית הנשיא תוכנן על ידי אדריכל הגנים הרשמי של מדינת ישראל, ויקטור מאיר, שתכנן גם גן דומה בקריית הממשלה בתל אביב. על השטח שהוקצה מגן הכוזרי תוכננו מדשאה, חצר מרוצפת ושפע צמחיה ירוקה. הכניסה הרשמית לצריף הרשמי הייתה מכיוון סמטת אברבנאל, השטח גודר בגדר אבן ובחזיתו נסלל מגרש מסדרים. מסדרי כבוד וקבלות פנים חגיגיות לאורכו של הגן הפכו להיות אירוע שבשגרה עבור תושבי רחביה, שקיבלו זאת בהבנה ובאהבה. העובדה שבלב השכונה השלווה קם בית הנשיא, הוסיפה לה ממד נוסף של יוקרה וממלכתיות.

בשטח זה הקימה רחל ינאית בשנת 1924 משתלה כפי שתיארה בספרה 'עם הילדים בחזית': 'עם ילדים יתומי מלחמה אני מתחילה בהקמת משתלה לגידול עצי יער בירושלים. משיגה חצר ובה בור מים, מקבלת זרעים מעצי אורן וברוש שבהר הבית, בעזרת ידיד אישי של אישי בן-צבי, ואני שוקעת בעבודה'.

יש הגורסים כי עצי האורן העצומים והמרשימים בגן הנשיא, נבטו מאותם הזרעים שמקורם מהר הבית...

במגרש המסדרים נערכו קבלות פנים לאורחים רמי מעלה, דיפלומטים מרחבי העולם ושגרירים שעשו דרכם אל הנשיא להגיש כתבי אמנה. ציר הירק היה לציר ממלכתי אשר ליווה את רגעיה המכריעים של מדינת ישראל ושל מוסד הנשיאות.

סביב גן בית הנשיא והשביל שהוליך אליו התקבצו ילדי רחביה לא אחת כדי לצפות באורחים המכובדים בתלבושותיהם המרשימות והמסקרנות, לא לפני שהוזהרו בכל תוקף לבל יפריעו. מספרים בשכונה כי לקראת קבלת פנים חגיגית של דיפלומט אפריקאי תודרכו הילדים שוב ושוב שלא יצאו מפיהם חלילה דברי לעג, צחוק ולגלוג על התלבושת הססגונית שוודאי ילבש הדיפלומט האפריקאי. כאשר הגיעה סוף סוף הפמליה המכובדת, נדהמו הילדים לגלות את הדיפלומט וחבורתו לבושים בחליפות מערביות ובעניבות תואמות, תגובתם הייתה כמובן צחוק מתגלגל...

בית הנשיא שכן במתחם זה עד שנת 1972, והנשיא השלישי, זלמן שז"ר, התגורר בו בתשע מתוך עשר שנות כהונתו. בשנת השבעים למדינת ישראל, גן הכוזרי עתיד להיפתח מחדש לקהל תושבי השכונה ולמטיילים הפוקדים את העיר. אתר מורשת לאומי זה ישוב להיות שדרה ירוקה ושלווה המזמינה את המסיירים בה לאתנחתא עירונית, והוא יישמר בין שביליו את חזון שכונת הגנים העברית והמודרנית של ריכארד קאופמן כמו גם את הימים שבהם שכן ברחביה משכן נשיאי ישראל ושהעניק פן ממלכתי וטקסי לשגרת חיי היום יום של תושביה.

עבודות התכנון נעשו בשיתוף פעולה בין יד בן-צבי, תושבי רחביה והמינהל הקהילתי גינות העיר, ביוזמת עיריית ירושלים ובמימונה.

הקהל שיגיע לבקר באתר כשיושלמו העבודות מוזמן לבקר בצריף הנשיא, אתר מורשת לאומי ובמתחם יד בן-צבי שבו תצוגות היסטוריות המספרות על תולדות המתחם והשכונה.


  • Facebook - White Circle

© 2018 BY TEOR