בשנת 1933 יצאו חמישה אופנוענים מארץ ישראל למסע מפרך של 1,200 קילומטרים, לעבר בגדאד בירת עיראק. עשרות תצלומים מהמסע הנועז נמצאים כעת בתיעוד ומחקר בארכיון התמונות של יד בן-צבי.

יוזם המסע היה נעים יחזקאל טוויג, יהודי יליד בגדאד, שעלה לארץ ישראל עם משפחתו בשנת 1926. הוא היה אז בן 16, ולדבריו הוא ששכנע את בני משפחתו לעלות ארצה. מאחוריהם נותר בבגדאד קברו של האח יוסף.

דבר מסע האופנועים לא היה ידוע לרבים. רק בראשית 1947, פרסם טוויג מאמר קצר עליו ב"נהריים", בטאון עולי בבל שיצא לאור בירושלים. הוא סיפר שבשנת 1933 קרא בעיתון עיראקי שהמלך פייצל הראשון חנך תערוכה בבגדאד, ושהממשלה מזמינה אנשים "לראות בהתקדמותה...

16/04/2019

בסדנה שהתקיימה ביד בן-צבי, תועדו ונסקרו חפצים ומתנות שעיטרו את צריף הנשיא ונמסרו לנשיא יצחק בן-צבי. צלחת בדיל לפסח משנת 1811 שככל הנראה הושאלה בשנות ה-50 של המאה הקודמת כדי לעטר את צריף הנשיא השני, יצחק בן-צבי, זוהתה על ידי אחת ממשתתפות הסדנה כצלחת מאוספי מוזיאון ישראל. הצלחת הוחזרה במפגש מרגש בין יעקב יניב, מנכ"ל יד בן-צבי למנכ"ל מוזיאון ישראל.

במסגרת מיזם 'ארץ חפץ' אנו עוסקים בסיוע לרישום נכסי מורשת במוזיאונים קטנים ובאוספים. המיזם מזמן תגליות, חשיפות ומפגשים בין עבר להווה.

בזמן השתתפותה כסטודנטית לשימור ואוצרות בסדנה לרישום וחקר חפצים ביד בן-צבי, הבחינה משמרת הטקסטיל במוזיאון ישראל,...

אמנם חג פורים נחוג באדר כפי שידוע לכולנו, אבל מסתבר שיש גם פורים בניסן ואפילו פורים בסיון...

פורים שחל בניסן ובסיון, הכיצד?

נבירה בספרי זיכרונות של קהילות ישראל בתפוצות, השמורים בספרייה ובארכיונים ביד בן-צבי, העלתה תופעה מעניינת: מסתבר שבקהילות ישראל נהגו לכנות מקרים של הצלה ופדות מאירועים דרמטיים כמו עלילות וגזירות  שהוטלו על היהודים, בכינוי 'פורים ב...', על פי המועד בו התרחשה ההצלה המופלאה או לפי שם המקום.

פורים בפסח?

בספר 'זכרון שלוניקי' (תשמ"ג) מביא דוד רקנאטי לקוראיו סיפור על נס שאירע לקהילת היהודים בעיר ממש בערב חג פסח (כרך ב', עמ' 52). סיפור המעשה מופיע בספר 'דברי שלמה' לרבי שלמה בית הלוי ש...

'נולדתי במצרים, אך גדלתי על פי רוחה של פלשתינה היהודית. חייתי במזרח התיכון, אך קבלתי חינוך צרפתי. נישאתי לאנגלי ושנינו הפכנו לישראלים' כך כתבה סוזי אבן בספרה 'זכרונות'.

סוזי אמב"ש, לימים אבן, נולדה בשנת 1921 להורים ילידי ארץ ישראל. אביה, שמחה אמב"ש, סיים לימודי הנדסת מכונות וחשמל בצרפת. בשנת 1916 'ירדו הוריה מצריימה', קבעו את מגוריהם באיסמעיליה, מקום עבודתו של האב כמנהל מפעל החשמל של חברת תעלת סואץ. שם נולדו סוזי ואחיה (נחמן האח הבכור ושתי אחיותיה הצעירות, צילה ואורה – לימים אורה הרצוג) ושם עברו עליה שנות ילדותה, עד מעבר המשפחה לקהיר בשנת 1936. 

(לחצו על התמונות לקבלת מידע נוסף).

בקהיר פגשה סוזי...

היום מלאו 100 שנה לנישואיהם של יצחק בן-צבי ורחל ינאית. בספרה 'אנו עולים: פרקי חיים' (עמ' 517) סיפרה רחל ינאית על נישואיה ליצחק בן-צבי אותו היא מכנה בכינויו הספרותי 'אבנר':

יצחק בן-צבי ודוד בן-גוריון גורשו מהארץ על ידי התורכים ב-1916 והגיעו יחד לארה"ב. במהלך שהותם שם יצאו השניים בקריאה ליהדות ארה"ב להתנדב לגדודים העבריים. בשובם ארצה היו טוראים בגדוד 39 של 'קלעי המלך'. זמן קצר לאחר חזרתם ארצה התקיים טקס הנישואין של רחל ינאית ויצחק בן-צבי שאותו ערך הסופר אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ (אז"ר), מורו הנערץ של בן-צבי מפולטבה. בארכיון יד יצחק בן-צבי שמור תלמוד בבלי, בשני כרכים, אותם קיבל הזוג כמתנת נישואין מ...

'הלא אב אחד לכולנו'

באוסף יד בן-צבי נמצאת מטפחת בד אדומה, שעליה נדפס ציור ולו כותרת מסקרנת: 'עבדת יום הכפורים תרל"א במחנה אשר על פני מעץ'. המטפחת נתרמה לזכר אחד המשתתפים באותה תפילה מיוחדת, שנערכה בשדה הקרב בימי מלחמת פרוסיה-צרפת. המקדיש, אוטו נתן, הוא כלכלן יהודי יליד גרמניה שהיגר בשנות ה-30 לארצות הברית. הוא חיבר דוחות על הכלכלה הנאצית עבור הממשל האמריקאי, היה ידידו של אלברט איינשטיין ואף נאמן שותף לעיזבונו. בהקדשה נכתב (באנגלית) שכל משתתף באותו אירוע קיבל מטפחת זהה, וכיום ידועות מטפחות אחדות באוספים ובמוזאונים בעולם.

מץ, יום הכפורים תרל"א (1870)

הציור על גבי המטפחת מראה מאות חיילים גרמנים בשדה...

בארכיון התמונות של יד בן-צבי נמצאת גלוית 'שנה טובה' שנשלחה לפני 70 שנה בדיוק מירושלים. על הגלויה ציור זוג ידיים מוקפות פרחים - לכאורה, ברכה סטנדרטית. אולם גב התמונה חושף את ייחודה: היא ממוענת אל 'אברהם בנאי, מחנה שבויים של הלגיון הירדני, דרך הצלב האדום'. היא נכתבה באנגלית, לצרכי צנזורה, 'מכולנו, ובמיוחד מחיים וגברי השולחים נשיקות וברכה לשנה החדשה. אמא.'

חיים וגברי בנאי המוזכרים בגלויה מוכרים ודאי היטב לכל ישראלי... מי היה אברהם בנאי?

אברהם בנאי נולד ב-1927 בירושלים, אחד משמונת ילדיהם המוכשרים של בכורה ומאיר-אליהו בנאי, אשר התפרסמו בתחומי התרבות, החינוך, המדע, המשפט והרפואה, צאצאי העדה הפרסית אשר...

הנישואים מילאו תפקיד חשוב ביותר במחזור החיים היהודי המסורתי. מחשבה רבה וגם ממון הושקעו בתכנון האירועים הקשורים לחתונה וגם לטקסים שקדמו לה, כשהמטרות הן: גיבוש הקשרים בין משפחות בני הזוג, גיוס סכומי כסף, ארגון נדוניה והכנת הטקסים הנלווים להקמת בית חדש בישראל, כולל מאכלים מיוחדים לכל טקס.

מנהגי החתונה וטקסיה משקפים במידה רבה, את הנורמות, את הווי החיים ואת המנהגים שהיו נהוגים בקהילות היהודיות בתפוצות השונות, ולכן ניתן לראות, בצד קווי דמיון, את הבדלי התרבויות הנהוגות בארצות שונות בהן חיו היהודים. ההבדלים מתבטאים בלבוש, במאכלים ואפילו במסמכים הקשורים לתהליכי הנישואים: כתבי שידוכים, כתובות, תעודות ניש...

Please reload

© 2018 BY TEO

  • Facebook - White Circle