אודות יד בן-צבי

website logo
yad ben zvi house
photo of the carpet
old jerusaem

בלב שכונת רחביה מצויים שני צריפים ירוקים, בסמוך למקום שבו עמד הצריף הצנוע בו התגוררו רחל ינאית ויצחק בן-צבי, נשיאה השני של מדינת ישראל.

צריפים אלו, אשר היו לבית הנשיא, הם סמל לצניעות ואות להזדהות שחש הנשיא עם העולים החדשים אשר חיו בתנאים קשים, בצריפים ובאוהלים במעברות. את הצריף פקדו המוני בית ישראל, בני הדתות והעדות השונות אשר באו להציג את מורשתם, לצד מנהיגים וראשי מדינות מכל קצווי תבל.

הצריף עוטר ביצירות אמנות, כולן תוצרת הארץ, המשקפות את נופי הארץ ואנשיה, ומעניקות לצריף תחושה של סוכה מסבירת פנים לכל שבטי ישראל. על גבי הקירות תבליטי עץ המתארים את שבעת המינים שנשתבחה בהם הארץ וסמלי שניים עשר השבטים.

בשנת 1956 יזמה רחל ינאית יחד עם רות דיין, מייסדת חברת 'משכית' לפיתוח מלאכת מחשבת, יצירת שטיח בהשראת פסוקי 'שיר השירים', במרכזו שמיים תכולים וסביבם שבעת המינים, דמויות נשים תנ"כיות ושפע ארץ ישראלי. השטיח העצום בגדלו נארג במפעל 'משכית' באום אל-פחם והוא מעניק לצריף הנשיא מראה מרהיב ואווירה תנכית המשולבת בקסם המזרח.

כחוקר היסטוריה עסק בן-צבי בחקר ירושלים, בחקר ארץ ישראל ויישובה ובחקר קהילות ישראל במזרח. מתוך דאגה עצומה למורשתן של קהילות ארצות האסלאם ובשל חשש כבד שאוצרותיהן הרבים של הקהילות: הפיוטים, הסיפורים, המסורות ישכחו מלב עם עלייתן ארצה והיטמעותם בחברה הישראלית, החליט בן-צבי ימים ספורים לאחר החלטה על חלוקת הארץ מיום כ"ט בנובמבר 1947, על הקמת מכון לחקר קהילות ישראל במזרח. לאורך 70 שנות קיומו של המכון, הוא עסק בחקר ובתיעוד מורשת קהילות ישראל בארצות האסלאם ובפזורת ספרד.

עם היבחרו לנשיאות בשנת 1952 דרש בן-צבי כי מוסד הנשיאות יעלה לירושלים ולעולם לא ירד ממנה. המדינה חיפשה בית ראוי עבור הנשיא וביקשה לרכוש את 'וילה שוקן' המפוארת, אך רחל ינאית ויצחק בן-צבי התעקשו להמשיך להתגורר במעונם הצנוע: 'אנו אנשים עממיים. תמיד חיינו עם העם, בשמחתו שמחנו ובצערו כאבנו. אין אנו אוהבים מותרות ורוצים אנו להמשיך באורח החיים בו הורגלנו בצריף הקטן, שהיה מרכז ההגנה בירושלים, שם נפגשנו לראשונה עם אנשי העלייה השלישית ובו גדלו בנינו עמרם ועלי. נודע לי, שהממשלה חפצה כי נתגורר בארמון בית שוקן, אך אנו לא נעזוב את פינתנו זו, שבה עמד צריפנו. עז רצוננו להמשיך בחיי פשטות.'  

לאחר מותו, הוקמה יד יצחק בן-צבי הממשיכה את דרכו של הנשיא בתחומי מחקריו, והשתלב בה מכון בן-צבי לחקר קהילות ישראל במזרח. ה'יד' היא מהגופים המובילים בארץ בתחומי המחקר, החינוך והתרבות של ירושלים, ארץ ישראל ויישובה וקהילות ישראל במזרח. במכוני המחקר מתקיימים כנסים לקהל הרחב ויוצאים מדי שנה עשרות ספרים, מאמרים וכתבי יד.

 

כאן בצריף העץ ובמתחם הסובב מתכנסים שוב תאבי ידע וסקרנות, תלמידים, סטודנטים, חיילים ואזרחים מכל קצוות הארץ הבאים לשמוע אודות המחקרים החדשים והתגליות המרתקות בתחומים אלו. עם מיטב מדריכי ה'יד' מסיירים אלפי אנשים מדי שנה בירושלים וברחבי הארץ, מגלים את צפונותיה וחושפים את עברה.

אז למה אתם מחכים? הצטרפו אלינו ובואו גם אתם לגלות ארץ לא נודעת, כאן ליד הבית...

צרו קשר

אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

תודה על ההודעה, נשוב אליך בהקדם